SC Waterproof Connector
ltem:Waterproof Quick Connector
Ferrules:SM/UPC / SM/APC
Inner Diameter of ferrules:125um
Insertion Loss:AVG≤0.3dB MAX≤0.5dB
Return Loss:UPC≥50dB / APC≥55dB
Working Temperature:-20~+75℃
Storage Temperature:-40~+85℃
Mating Times:500Times
Drop cable:2.0*3.0mm/2.0*5.0mm
- Product Introduction
Precision optics and powerful protection
Fully sealed, water-resistant design, minimal signal attenuation and superior reflection suppression, this interface guarantees high-fidelity data transfer at high speeds. The IP67-compliant sealing ensures reliable performance even in harsh or wet environments.

Technical Specification
| ltem | SC Waterproof Connector |
| Ferrules | SM/UPC / SM/APC |
| Inner Diameter of ferrules | 125um |
| Insertion Loss | AVG≤0.3dB MAX≤0.5dB |
| Return Loss | UPC≥50dB / APC≥55dB |
| Working Temperature | -20~+75℃ |
| Storage Temperature | -40~+85℃ |
| Mating Times | 500Times |
| Cable Diameter | Drop cable:2.0*3.0mm/2.0*5.0mm |
Industry application scenarios and solutions




Technical Support and Quality Assurance

Service and Support
We sincerely appreciate your trust and support. It is our unwavering commitment to provide you with consistent, dependable service and technical assistance. Should you have any inquiries, please feel free to reach out to us at any time. We look forward to fostering a long-term and mutually beneficial partnership with you.
Hot Tags: sc waterproof connector, China sc waterproof connector manufacturers, suppliers, factory












